Vakcíny

9.8.2022

Škola očkování: Příběh paní Vlaďky, která bojuje s rakovinou

V rámci Školy očkování Vám přinášíme další důležitý pacientský příběh. Můžete se podívat na rozhovor Ivany Jirešové s Vlaďkou Exenberger (35), která prodělala rakovinu děložního čípku. Po třech letech se rakovina opět ozvala v podobě metastáze na levé plíci, se kterou stále bojuje. Paní Vlaďka promluvila o tom, jak jí onemocnění změnilo život, jak se vyrovnávala s diagnózou i o tom, co jí během léčby dodává sílu.

Rakovina děložního čípku, která potkala i paní Vlaďku, je nejčastějším zhoubným onemocněním způsobeným lidským papilomavirem (HPV), proti kterému ale existuje prevence ve formě očkování. Přesto rakovina děložního čípku zabije v České republice v průměru každých 22 hodin jednu ženu.

Příběhy lidí, kteří si prošli nebo procházejí rakovinou způsobenou HPV, nám připomínají, že tato onemocnění se mohou týkat každého z nás. Proto je velice důležité nepodcenit prevenci ve formě očkování a screeningu karcinomu děložního hrdla.

Reference
1. WHO, Questions and answers about HPV vaccination, Information for parents and caregivers, 12/2017
2. HPV College, dostupné z: https://www.hpv-college.cz/prevence
3. ÚZIS ČR, Report, Diagnóza: C53 – ZN hrdla děložního – cervicis uteri, 2018, dostupné z: SVOD Report

CZ-GSL-00492 (1.0)